Conecteaza-te cu noi
OVIDIUS

Actual

Luptătoarea din Mangalia Ana Andreea Beatrice cedează meciul din sferturi la Jocurile Olimpice. Sportiva româncă mai are o șansă de a lupta în recalificări

Published

on

luptatoare andreea ana

Luptătoarea din Mangalia Andreea Beatrice Ana (53 kg) cedează meciul din sferturi la Jocurile Olimpice, în fața adversarei Lucia Yepez Guzman (Ecuador), 7-0. Pentru sportiva româncă mai există o șansă de a lupta în recalificări, dacă liderul mondial Lucia Yepez Guzman se va califica în finala mare.

„În optimile de finală de la lupte feminin, Andreea Ana (53 kg) a fost învinsă de Lucia Yamileth EPEZ GUZMAN din Ecuador, fără să reușească să câștige niciun punct. Scor final 0-7.

Acum sportiva română așteaptă cu emoție rezultatul meciului din semifinale dintre ecuadoriancă și Annika WENDLE din Germania, programat astăzi după ora 19.15 (ora României). Calificarea în finală a sud-americancei o poate trimite în recalificări pe Andreea Ana.“, informează Comitetul Olimpic și Sportiv Român

”A fost un meci greu, dar mă așteptam să fie așa. Mă așteptam însă la o evoluție mai bună din partea mea. Au fost mici greșeli care au făcut diferența. Acum aștept să văd dacă va merge în finală pentru că, așa cum arată tabloul, n-ar trebui să aibă probleme în semifinale. Dar întrecerile olimpice sunt imprevizibile și deja au fost multe surprize. Faptul că am a fost penalizată nu consider că a fost neapărat corect, dar asta a fost decizia arbitrilor și o respect. M-am mai întâlnit o dată cu ea și știam că este adversară puternică, dar aici este alt concurs. Am încercat să nu iau în calcul rezultatele pe care le are și să fac tot ce pot pentru a o învinge. Asta am putut astăzi”, a spus Andreea după meci.

Sursa: facebook.com/olympicromania