În urma vacantării funcției de președinte al Organizației municipale PSD Constanța, conform prevederilor statutare, Costin Ioan Răsăuțeanu a fost ales președinte interimar. Schimbarea a fost votată în unanimitate de Biroul Permanent Județean al PSD Constanța, având susținerea conducerii centrale a partidului și a Organizației Județene a PSD Constanta precum și a Organizației Municipale a PSD Constanța.
„Costin Ioan Răsăuțeanu este un membru de bază al Partidului Social Democrat Constanța, având o experiență îndelungată în administrația publică și în viața politică locală. A ocupat funcții importante în cadrul organizației și este viceprimarul municipiului Constanța. De-a lungul timpului, a demonstrat o implicare activă în susținerea politicilor social-democrate și în promovarea intereselor comunității locale.“, spun social – democrații într-un comunicat.
„Este o mare responsabilitate să preiau această funcție în conjunctura actuală. Mulțumesc conducerii de la nivel județean și național, precum și colegilor din partid, pentru încredere și sprijinul constant acordat. Îi asigur că unitatea și echilibrul vor fi valorile pe care le voi promova ca principii de bază și că voi face tot ce-mi stă în putere pentru a ne consolida echipa, rolul acesteia în comunitate și în dezvoltarea orașului nostru.” a declarat Costin Ioan Răsăuțeanu.