Conecteaza-te cu noi

Actual

Ministrul Transporturilor: ”Portul Constanța trebuie să devină principalul hub logistic în reconstrucția Ucrainei”

Published

on

port constanta foto buna

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a avut astăzi, 4 martie, o vizită de lucru în Portul Constanța. Începând cu ora 11.20, el a susținut o conferință de presă, prilej cu care a vorbit despre proiectele Administrației Porturilor Maritime Constanța.

El a precizat că sunt acum în implementare proiecte în valoare de peste 40 de milioane de euro, care vor crește și mai mult capacitatea operațională a acestui port.

Sunt în pregătire și urmează să intre în implementare proiecte de 787 de milioane de euro, care vizează în special:

  • modernizarea și extinderea infrastructurii rutiere din portul Constața și din zona Midia,
  • construcția de cheuri noi în zona Midia,
  • creșterea capacității feroviare în port.

”În maximum două luni de acum încolo vor fi semnate contracte de aproape jumătate de miliard de euro în port, proiecte care înseamnă  infrastructură rutieră, lărgiri la 4 benzi pe diverse căi de acces, dragaj, care înseamnă investiții în rețeaua de energie electrică, investiții în apă-canal. Sunt proiecte de aproape 500 de milioane de euro și în pregătire avem alte proiecte de 300 de milioane de euro”.

Ministrul Grindeanu a menționat că vom intra rapid în zona de reconstrucție pentru Ucraina.

”Constanța și Portul Constanța trebuie să devină principalul hub logistic în reconstrucția Ucrainei. Constanța și Portul Constanța trebuie să beneficieze de toate facilitățile astfel încât să îndeplinim aceste criterii. Nu am de gând să ratez această oportunitate pentru România. ”, a menționat Sorin Grindeanu.

Baza militară americană de la Mihail Kogălniceanu, din județul Constanța, reprezintă un alt atu strategic în transformarea Portului Constanța într-un hub logistic.

”Eu spun o părere personală, aceea legată de această dorință a noastră, a mea, de a transforma Portul Constanța într-un principal hub logistic privind reconstrucția Ucrainei. Reconstrucția Ucrainei nu se poate face fără Statele Unite ale Americii, să fim serioși. Reconstrucția Ucrainei fără Statele Unite ale Americii eu nu o văd posibilă. Dar, sigur, nu sunt mare specialist în strategii planetare. Statele Unite ale Americii cred că au interes, de asemenea, în a avea acest mediu favorabil în Portul Constanța.”, a subliniat Grindeanu.

”Eu mă aștept ca această perioadă de reconstrucție să fie una în care Statele Unite ale Americii, de fapt sunt sigur de asta, să reprezinte principalul motor. Sigur și noi, prin ceea ce putem oferi, datorită acestei poziții strategice importante pe care România o are. Să nu uităm că România are cea mai lungă graniță cu Ucraina, dintre statele membre ale Uniunii Europene, asta e un lucru important, iar tot ceea ce încercăm să investim și să facem în Portul Constanța reprezintă un alt atu, al doilea. Al treilea atu sunt investițiile pe care le facem și pe care puțini le credeau, legate de infrastructură pe zona Moldovei și pe tot ceea ce se construiește pe A7 până la granița cu Ucraina. Se merge într-un ritm foarte bun.”, a mai spus ministrul Grindeanu.

Comentarii pe Facebook

Autentifica-te pe Facebook pentru a comenta

Am devenit jurnalist în urmă cu foarte mulţi ani, pe la începutul lui 1992. Era dificil, pentru că lumea era avidă de informaţii, iar adunarea acestora presupunea foarte multă muncă. Redacţia ziarului Telegraf a constituit lansarea mea în presă, iar viaţa mea personală a devenit extrem de simplă: lucram de dimineaţa până în cursul nopţii. După vreo 6 ani, timp în care am început să fac şi televiziune, la TV Neptun, am decis să plec la subredacţia de Constanţa a ziarului Naţional. Acela a fost momentul în care am lucrat în paralel în presa scrisă şi în cea audio, la mai multe posturi de radio, începând cu Europa FM şi terminând cu Mix FM. A venit apoi perioada în care mi-am dorit mai mult şi am continuat să fac şi televiziune, la Antena 1, iar apoi la B1TV. Însă presa scrisă a rămas, mereu, marea mea pasiune. Am ajuns redactor şef adjunct la Observator de Constanţa, unde am rămas mai bine de 10 ani. Apoi am stabilit că ajunge cu genul acesta de muncă în care îţi neglizeji familia, că este cazul să fac altceva. Şi am devenit PR! După 5 ani, mi-am reamintit că doar presa mă satisface din toate punctele de vedere! Motiv pentru care ... iată-mă!

Advertisement





Despre Noi

Știri și investigații din județul Constanța.
Aici găsiți subiectele care contează.

Asociația Puterea Civică

Forma legală: ONG/Asociație
Cod de Identificare Fiscală: 24860568

Adresa: Constanța, Bd. IC Brătianu nr. 48, Bl. G29 (Complex Intim), Et. 1, Biroul 7.

Telefon: 0241.625.564

E-mail: ordinea.ro@gmail.com




Copyright © 2018 Ordinea.RO - Theme by MVP Themes, powered by WordPress. Administrat, Implementat, Optimizat de Takmate Solutions