on

sportivi csm constanta

Atletism

Șase medalii pentru atleții de la CSM Constanța la Naționalele U23!

Orașul Craiova a găzduit în weekend, întrecerile etapei finale din Campionatul Național de atletism U23. Tinerii atleți de la CSM Constanța și-au demonstrat încă o dată calitățile, câștigând șase medalii. În ziua inaugurală, Andrei Marian și-a adjudecat titlul de campion național la 100 m cu timpul de 10,56 sec. Tot pe prima treaptă a podiumului a urcat și Matei Ionescu, în proba de aruncarea discului cu 50,30 m.

Medalii de argint au câștigat la triplusalt, Valentin Cristian Radu cu o săritură de 15,21 m și Alexia Dospin, tot la triplusalt cu 12,79 m. Aproape de podium a fost și Ioana Colibășanu, clasată a patra la triplusalt cu 12,71 m. În ultima zi, duminică, atleții de la CSM Constanța au mai câștigat alte două medalii, una de argint și alta de bronz.

Argintul i-a revenit lui Matei Ionescu la aruncarea greutății cu 14,47 m, iar bronzul l-a obținut Andrei Marian la 200 m cu 21,34 sec. Atleții de la CSM Constanța sunt pregătiți de antrenorii Alin Larion, Carmen Botea și Elena Colibășanu.

Natație

Tinerii înotători de la CSM Constanța au încheiat în forță Cupa României!

La Tg. Mureș s-au desfășurat întrecerile ultimei zile din cadrul Cupei României la înot pentru seniori, tineret și juniori 1 și 2. Tinerii înotători de la CSM Constanța au avut evoluții foarte bune, câștigând numeroase medalii. Și în ultima zi, Tudor Iordache a înotat la turație maximă, în proba de 100 m spate, adjudecându-și medalia de aur la juniori și argintul la tineret și seniori. La 200 m liber, David Stoica a obținut bronzul la juniori și tot bronzul la 50 m fluture juniori. Andrei Iașchiu a mai adăugat două medalii de bronz, la 400 m mixt tineret și seniori. Pe prima treaptă a podiumului a urcat Alex Ivanof la 50 m bras juniori și apoi, bronz la tineret. În clasamentul celor mai bune performanțe, Tudor Iordache s-a clasat pe locul al doilea, iar în ierarhia pe echipe, CSM Constanța a ocupat poziția a treia, după Steaua și Dinamo.

Lupte

Daniel Sandu de la CSM Constanța este campion european U20!

În cadrul Campionatelor Europene de lupte pe plajă de la Timișoara, sportivul Daniel Sandu de la CSM Constanța a demonstrat că este imbatabil la U20, cu victorii pe linie, câștigând titlul european la categoria 70 kilograme.

În primul meci din grupă, Daniel Sandu s-a impus în fața lui Ionuț Triboii din Republica Moldova cu 3-1, după care a urmat o victorie mai clară, 4-0 cu Vasileios Kesidis din Grecia.

Tot în grupă, luptătorul nostru l-a învins pe Ion Berghi din Republica Moldova cu 3-0, iar în semifinale, a câștigat în fața conaționalului Eduard David Leonard cu 3-1.

Al cincilea succes și cel mai important a venit în finala Campionatului European U20, în care Daniel Sandu s-a impus în fața grecului Ilias Rafail Karnavas cu 3-1.

La CSM Constanța, Daniel Sandu este antrenat de Marian Oancea.

În cadrul competiției de la Timișoara “Beach Wrestling World Series”, Nicoleta Băjan de la CSM Constanța și-a adjudecat medalia de bronz la senioare.

Turneul de la Timișoara este o etapă din circuitul mondial, performanța sportivei noastre fiind remarcabilă, ea câștigând cu o zi înainte și titlul european la U20, în cadrul categoriei 50 de kilograme.

Nicoleta Băjan de la CSM Constanța a demonstrat că este în formă maximă și nu le-a lăsat nicio șansă adversarelor la U20, având victorii pe linie și devenind campioană europeană! Tot la categoria 50 de kilograme, dar la U17, Diana Voiculescu de la CSM Constanța a câștigat și ea, titlul continental. Antrenorii sportivelor la CSM Constanța sunt Cornelius Trucmel și Alina Ivan.

Tenis de Masă

The queen of Malmö! Bianca Mei-Roșu devine Campioana Europeană U19!

Bianca Mei-Roșu scrie istorie și câștigă medalia de aur la Campionatul European de Juniori de la Malmo, după o victorie de senzație în finala feminină de simplu, la categoria U19.

Sportiva de la CSM Constanța a surclasat-o pe ucraineanca Veronika Matiunina în meciul pentru titlu, cu un scor categoric: 4-0 (14-12, 11-6, 14-12, 11-9)! Bianca și-a luat revanșa în fața ucrainencei, la câteva ore după ce, alături de Mia Griesel, pierduse semifinala de dublu la tandemul alcătuit din Matiunina și Arlia!

Pe mâna sa, Bianca Mei-Roșu demonstrează că este cea mai bună junioară a Europei și o jucătoare de mare perspectivă în tenisul de masă continental și mondial! Ea încheie ediția de la Malmö cu un total de trei medalii, aur la simplu, argint cu echipa și bronz la dublu feminin!